Headerfoto: Joep van Aert

Foto: Claire Jonkman
Wat motiveerde je om na 23 jaar als biologie- en filmdocent de overstap te maken naar filmeducatie en onderzoek?
"In de 23 jaar die ik heb gewerkt op het HLZ was ik al bezig met meerdere vakoverstijgende projecten te ontwikkelen voor film en biologie. Wat me het meest motiveerde bij het ontwikkelen hiervan is dat leerlingen echt werden uitgedaagd om te laten zien wat ze konden en op die manier ook succeservaringen opdoen. Veel van die projecten zijn gegroeid, waaronder Documaken.nl, die ik nu op grotere schaal kan inzetten op meerdere scholen."
Welke film- en onderzoeksvaardigheden zijn volgens jou het meest cruciaal voor leerlingen voor het maken van documentaire als profielwerkstuk?
"Wat de meeste leerlingen en docenten lastig vinden bij het maken van een documentaire profielwerkstuk is het visualiseren van een filmverhaal of onderwerp. Een van de belangrijkste vaardigheden is dat je verschillende manieren gebruikt om je verhaal zo te visualiseren dat het goed overkomt.
Daarnaast is onderzoek naar bronnen en van daaruit de waarheid filteren ook iets waar aandacht aan besteed kan worden. Bij een documentaire heb je een centrale vraag met deelvragen. Dat zijn eigenlijk de hoofdstukken in je film. Dat komt overeen met de opbouw bij een geschreven profielwerkstuk. Eigenlijk zitten alle onderdelen van onderzoek in een documentaire, dus daarom past dat heel goed bij het profielwerkstuk.
Verder is het maken van de juiste planning, leren samenwerken en technische handigheid, zoals werken met de camera en montage, nieuwe vaardigheden die daarbij komen kijken."
" Doordat veel leerlingen een duidelijke boodschap hebben met hun docu, willen ze het onderwerp graag verder onderzoeken en betekent het veel meer voor ze dan alleen een schoolopdracht. "
Remon Klik over pws-documentaires
Wat zijn jouw tips om leerlingen te enthousiasmeren voor documentaire maken, zodat dit zowel uitdagend en toegankelijk voor ze blijft?
"Zelf beginnen we altijd in de bioscoop waar we leerlingen het scherm laten zien waar hun film draait over een half jaar. Dan merk je dat het enthousiasme en de motivatie begint te groeien om een mooie film te gaan maken. Door leerlingen te laten proefdraaien met apparatuur gaan ze de mogelijkheden zien van het opnemen met de camera, daar worden ze ook mega enthousiast van.
Bij het gedeelte van het opzetten en uitwerken van het onderzoek, ja daar helpt het bij om regelmatig voortgangs-/coachingsgesprekken te voeren. Tijdens die gesprekken krijgen leerlingen duidelijk waarom ze dit willen maken, vaak vanuit verhalen die hen persoonlijk raken en die ze graag willen vertellen. Doordat veel leerlingen een duidelijke boodschap hebben met hun docu, willen ze het onderwerp graag verder onderzoeken en betekent het veel meer voor ze dan alleen een schoolopdracht. Dat persoonlijke element die ze eraan koppelen, dat is heel belangrijk."
Met Documaken.nl werk je aan een doorlopende leerlijn documentaire op het Lucent College. Hoe ziet zo’n leerlijn eruit?
"Samen met docenten van het Lucent ben ik aan het onderzoeken welke onderzoek- en filmvaardigheden, die nodig zijn bij het maken van een docu, we eerder kunnen aanbieden in het curriculum. Voor de leerlijn documentaire ontwikkelen we veel nieuwe projecten, maar versterken we ook traditionele opdrachten, zoals het geven van presentaties door het maken van video’s bijvoorbeeld.
In samenwerking met de docenten van het Lucent worden toepasbare lessen ontwikkeld die aansluiten bij de behoeften van docenten. Kosteloze materialen, zoals die op filmeducatie.nl of de tutorials van filminjevak.nl, zorgen ervoor dat het ontwikkelen van projecten minder tijd kost en modulair zijn op te bouwen. Een uitdaging hierbij is om docenten te vinden die het programma over meerdere jaren willen dragen en zich willen bijscholen in filmtechniek, zodat zij het vol vertrouwen in hun lessen kunnen toepassen."
Wat waren jouw mooiste momenten als Filmleraar van het Jaar?
"De uitreiking was een absoluut hoogtepunt! Die spanning en het moment dat mijn naam op het scherm kwam te staan vergeet ik nooit meer. Daarna opende de titel veel deuren. Zo mocht ik naar Praag om een workshop te geven op een conferentie, inclusief een interview in een zeppelin!
Sindsdien richt ik me volledig op filmeducatie, ontwikkel ik een toolbox voor docenten waarmee ze een (vakoverstijgende) leerlijn documentaire kunnen ontwikkelen op school en ondersteun ik docenten en leerlingen in Flevoland om aan de slag te gaan met film. Wat dit extra mooi maakt, zijn de inspirerende mensen die ik ontmoet en de gesprekken die ik voer. Iedereen is zo gemotiveerd om filmeducatie op de kaart te zetten – dat enthousiasme is aanstekelijk."
.jpg/9d9e2634f10bd65eff97e0de7fff40b6.jpg)
Call for entries: Documaken Filmfestival 2025
Heb je zelf een mooie docu gemaakt met jouw leerlingen? Stuur die dan in voor het Documaken Filmfestival 2025! Deadline: 16 maart.
Meer info & aanmeldenBenieuwd aan wie Remon het stokje over gaat dragen?
Bekijk alle evenementen
Uitreiking Filmleraar van het Jaar ‘24/25 @ IFFR | Rotterdam
De nieuwe Filmleraar van het Jaar wordt op 5 februari bekendgemaakt tijdens een feestelijke uitreiking in Rotterdam. Wees erbij!
Op de hoogte blijven van alle filmeducatie-nieuws?
Schrijf je in voor de nieuwsbrief!